دپارتمان ثبت شرکت

ثبت شرکت دارای آثار مهم و قابل توجهی است که موسسه حقوقی بین‌المللی دادروش پارس نیز به دلیل همین اهمیت بالا، یکی از دپارتمان‌های خود را به این امر اختصاص داده است. در ادامه به برخی فواید و دلایل ثبت شرکت اشاره می‌کنیم.
ثبت شرکت باعث می‌شود که قراردادهای منعقده فی مابین شرکا رسمیت یافته و هیچ یک نتوانند منکر اساسنامه و شرکت نامه و سایر تصمیماتی که در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است گردند.
همچنین با ثبت شرکت ،شرکت دارای اعتبار و شهرت تجاری گردیده که به موجب آن اشخاص تمایل بیشتری به همکاری با شرکت خواهند داشت.
زمانی که شرکت ثبت گردد امکان اخذ مجوز و امتیازاتی نظیر وام و... به شرکت اختصاص می‌یابد . همچنین به موجب فعالیت در قالب شرکت تجاری سود بیشتری کسب گردیده و زیان‌ها بین شرکا توزیع می‌شود که این امر خود باعث کاهش خطرات بار سرمایه‌گذاری می‌شود .
نکته مهم درمورد قوانین ثبت شرکت:
بنابر آنچه که در خصوص مقررات تشکیل شرکت‌های تجاری در فوق ذکر گردید، شرکت قبل از ثبت تشکیل می‌گردد و هنگامی که در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد واجد شخصیت حقوقی می‌گردد.

شرکت تجاری چیست؟

تاجر ممکن است شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشد. اگر تاجر شخص حقوقی باشد شرکت تجاری نامیده می‌شود. به عبارت دیگر شرکت تجاری قراردادی است میان دو یا چند شخص، که هر شریک آورده‌ای به شرکت می‌آورد که مالکیتش نسبت به آورده‌اش منحل گشته و آورده‌ها به مالکیت شخص حقوقی شرکت در می‌آیند و سود و زیان به نسبتی که بین آن‌ها مقرر گردیده است تقسیم می‌شود .

اقسام شرکت‌های تجاری

مطابق ماده 20 قانون تجارت شرکت‌های تجاری دارای اقسام مختلفی هستند که از قرار ذیل می‌باشد :
1-شرکت سهامی ( سهامی عام و سهامی خاص )
2- شرکت با مسئولیت محدود
3- شرکت تضامنی
4- شرکت نسبی
5- شرکت مختلط غیر سهامی
6- شرکت مختلط سهامی
7- شرکت تعاونی
برهریک از اقسام شرکت‌های تجاری، مقررات متفاوتی حاکم است؛ به طورمثال تعداد شرکا، میزان سرمایه، نحوه اداره شرکت، میزان مسئولیت هر شریک و... در هر کدام از آن‌ها متفاوت از دیگری است.

زمان تشکیل شرکت‌های تجاری

مطابق مواد 96 ، 118 و 185 قانون تجارت، شرکت‌های بامسئولیت محدود، تضامنی و نسبی زمانی تشکیل می‌شوند که تمام سرمایه نقدی تادیه (پرداخت) و سهم الشرکه غیرنقدی ارزیابی و تسلیم شده باشد. در خصوص شرکت‌های مختلط سهامی و غیرسهامی در قوانین حکم خاصی بیان نشده است.
به نظر می‌رسد می‌توان با اتفاق نظر زمان تشکیل این شرکت‌ها را زمانی دانست که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیرنقدی ارزیابی و تسلیم شده باشد.
بر اساس ماده 17 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکت‌های سهامی عام و خاص زمانی تشکیل می‌گردند که مجمع عمومی موسس ایجاد گردد و کلیه سهام شرکت پذیره نویسی شده باشد و مبالغ مورد نیاز پرداخت شده باشد، اساسنامه شرکت تصویب گردد و اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت انتخاب شوند و به صورت کتبی قبول سمت نمایند.
شرکت‌های تعاونی وقتی تشکیل می‌گردند که حداقل یک سوم سرمایه آن پرداخت و در صورتی که سرمایه غیرنقدی باشد ارزیابی و تسلیم شده باشد.

توضیحی راجع به ثبت شرکت‌ها

مطابق ماده 195 قانون تجارت ثبت کلیه شرکت‌های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت‌ها است. بنابراین شرکت‌های تجاری برای اینکه واجد شخصیت حقوقی گردند باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند.
به عبارت دیگر تا زمانی که شرکت به ثبت نرسد نمی‌تواند برخی از اعمال حقوقی را انجام دهد؛ به طور مثال مطابق ماده 28 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت صدور ورقه سهم و گواهینامه موقت سهم قبل از به ثبت رسیدن شرکت ممنوع است و در صورت تخلف امضا کنندگان مسئول جبران خسارت اشخاص ثالث خواهند بود.

مرجع ثبت شرکت‌ها

مرجع ثبت شرکت‌ در تهران، اداره ثبت شرکت‌ها و مرجع ثبت شرکت در شهرستان‌ها دایره ثبت شرکت‌ها و در نقاطی که دایره ثبت شرکت‌ها وجود ندارد، اداره ثبت اسناد و املاک می‌باشد.

زمان اتمام شخصیت حقوقی شرکت‌ها

بنابر ماده 208 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت در شرکت‌های سهامی تا خاتمه امر تصفیه، شخصیت حقوقی شرکت جهت انجام امور مربوط به تصفیه باقی خواهد ماند. با مقایسه سایر شرکت‌ها با شرکت سهامی، می‌توان حکم این ماده را به سایر شرکت‌های مذکور در قانون تجارت تعمیم داد و در آن‌ها نیز شخصیت حقوقی شرکت را تا خاتمه امر تصفیه باقی دانست. چرا که مدیران تصفیه شرکت منحل شده می‌بایست از جانب شرکت اقدام به تصفیه دیون، بستن حساب‌ها و وصول مطالبات و ... نمایند که این امر مستلزم امتداد شخصیت حقوقی شرکت می‌باشد .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با توجه به نوع شرکتی که قصد ثبت آن را دارید متفاوت است.

چگونه اقدام به ثبت شرکت نماییم؟ راهنمای ثبت شرکت

ثبت شرکت دارای مراحل و قواعد خاصی است. شما با ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها می‌توانید مراحل ثبت شرکت را انجام دهید اما در نظر داشته باشید که با مشاوره ثبت شرکت و سپردن مراحل ثبت شرکت‌ها به وکلای امور ثبتی و اشخاصی که دارای تجربه هستند در وقت و هزینه خود صرفه جویی می‌نمایید و مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها را به فردی مجرب و باتجربه واگذار نمایید.

خدمات قابل ارائه موسسه حقوقی بین‌المللی دادروش پارس برای مشتریان گرامی

  • ثبت انواع شرکت‌ها
  • ثبت تغییرات شرکت
  • ثبت برند و لوگو
  • تمدید برند
  • ثبت اختراع
  • پلمپ دفاتر
  • و ....

جهت دریافت اطلاعات بیشتر نظیر نحوه ثبت شرکت، هزینه ثبت شرکت، مشاوره ثبت شرکت و... با موسسه در تماس باشید.

 

از طریق فرم زیر، درخواست را ارسال نمایید.